Velmi obdivuji moudrost a někdy až zarážející klid mistrů bojových umění a zároveň jejich schopnost zklidnit se a mít v každé chvíli čistou hlavu. Sám bych se chtěl nauřit této vyjímečné schopnosti, protože může být přínosná nejenom pro řešení krizových situací, zvládání stresu, ale i pro pozitivní změnu životního stylu.

Na mne i Tebe se neustále ze všech stran valí informace o nebezpečí. Ve zprávách zprostředkovávanými jakýmikoliv médii je minimálně jedna znínka o nějakém násilí. Logicky se musíme oba zeptat, zda-li jsme zde v bezpeční. Ačkoliv to zní jakkoliv podivně, muž se bojí ve tmě více, než žena, protože si ve své fantazii dokáže představit nebezpečí daleko více a reálněji, než žena.

Důležité je si uvědomit, že nežijeme v permamentní válce. Žijeme v klidu a relativním míru. Zatím sledujeme válečné scenérie jen z obrazovky televize a počítače, nikoliv přes mušku a hledí.

Co nám všem v poslední době chybí (jak pozoruji) je pozitivní myšlení. Netvrdím, že je třeba být optimistou či naivistou, ale je třeba, aby se člověk radoval z maločkostí. A jak mi řekl jednou jeden neznámý spolucestující ve vlaku ve směru Brno-Kojetín: "Víte, ono je potřeba se radovat z maličkostí. Připadá mi, že lidé se dnes neumí vůbec z ničeho radovat."

Přiznám se... Tohle mi chybí. Neumím pozitivně myslet a pozitivně vnímat svět. Sám se zaměřuji na to, abych sám byl "za vodou" a měl zajištěnou vlastní bezpečnost, aniž bych si uvědomoval, že mě to odřezává od kontaktu s lidmi.

Právě k tomuhle chci povzbudit sebe i Tebe, kamaráde.

"(...) Buďte tedy obezřetní jako hadi a bezelstní jako holubice." Mt 10:16