Ačkoliv nepatřím mezi fanoušky mobilních her nadupaných audiovizuálními efekty, neodolal jsem zcela unikátnímu českému projektu. Naprosto, nebál bych se říct, průlomový projekt, který je zaměřen na sluch. Ano, hra z dílny Play By Ears své hráče neoslní vymazlenými vizuálními efekty, ale zvukem. A děj určujete vy!

Zdroj: Tisková zpráva | Play By Ears

 


 

Je ponurá noc pátku 13. září 1985 v městečku Fairfield (Maine, USA). Náčelnice místního policejního oddělení, Alice Wellsová, přijímá během noční služby nezvyklý telefonát. Záhadný hlas v telefonu připomene deset let starý případ a donutí Alici přijet do hotelu Harber Watch Inn. Právě v tomto tajemném hotelu uprostřed ostrova v bouřlivém počasí mohla Alice vymazat jednu temnou vzpomínku, místo toho začíná řešit záhadné zmizení malého chlapce. Jak skončí detektivní thiller plný náhlých zvratů a objevování děsivých tajemství závisí jen a jen na hráči.

 

Tajuplný děj si hráče okamžitě získá a díky zvukovým kulisám na vysoké filmařské úrovni a využití tzv. binaurálního audia (spojováno především s VR) spolu s interaktivním ovládáním děje dodá hráči pocit, že je součástí celého příběhu. A že je na co se těšit vypovídá i účast špičkových českých dabérů na tomto projektu, namátkově, Bohdana Tůmy a Norberta Lichého spolu s Terezou Hofovou v hlavní roli a další.

Zdroj: Tisková zpráva | Play By Ears

Díky tomu, že hra je opravdu unikátním projektem, mohou si ji zahrát mladí i starší posluchači, ale zejména i nevidomí. Hra není doprovázena žádnou herní grafikou a ovládá se jednoduše pomocí tahů prstem po displeji mobilu, takže se během poslechu příběhu nemusíte vůbec dívat na displej. A v čem si hra získává svou jedinečnost? Zvláště tím, že kompletně vznikla jako autentický projekt, tedy pyšní se originální hudbou nebo nahrávkami pořízenými v přirozeném prostředí. Díky tomu si hráči, respektive posluchači, vychutnají opravdu skvělý příběh a po skončení v nich zůstane intenzivní zážitek. Aby ne, když tento projekt vznikal několik let a jeho tvůrci si na něm dali opravdu záležet.

 

Audiohra Důkaz 111 vyšla 2. listopadu 2020 na Google Play a Apple Store. Z obchodů si stáhnete zdarma demoverzi příběhu a v průběhu hraní dostanete možnost si koupit za 99 Kč (4,69 EUR). Pokud Vás zrovna neláká rozhodovat v průběhu děje, jak bude příběh pokračovat můžete si po vydání stáhnout Důkaz 111 jako audioknihu, jejíž děj zvolí sami tvůrci. Více informací najdete na www.dukaz111.cz.1


 

A jak hru vnímám já?

 

Od mala mám rád mluvené slovo. Jako malý jsem začínal na namluvených pohádkách z Království pohádek a dnes pokračuji rozhlasovými dramaty a audioknihami. Proto, když jsem narazil na Důkaz 111 na Google Play, neváhal jsem se stažením a dokonce ani se zakoupením plné verze po "dojetí" demoverze.

 

Celé zpracování mne doslova vtáhlo do děje a připadal jsem si jako neviditelný pozorovatel příběhu. Navíc ještě mohu rozhodovat o tom, jakým směrem se bude příběh ubírat. V některých chvílích, kdy byl příběh opravdu dynamický mi přijde škoda, že má člověk dostatek času na rozhodování, čímž se dynamika děje jemně naruší, pokud není posluchač pozorný. Příběh je vytvořen komplexně, takže každé posluchačovo rozhodnutí nese v příběhu svoje následky, drasticky se odrazí v závěru celého vyšetřování.

 

A na závěr bych podotknul, že je to zajímavá manželská aktivita - poslouchat děj noir detektivky Vladimíra Marečka, kterou bych, s klidným svědomím, postavil na stejnou roveň jako detektivky Jo Nesba, a společně určovat děj a komunikovat o něm. Schválně, kdo bude závěrem více šokován?

 

Zkrátka, byl bych velice rád, kdyby Důkaz 111 nebyl prvním a posledním počinem Play By Ears.

 


 

Zdroje:

Obrázky: Balíček tiskové zprávy Play By Ears

1 - Tisková zpráva Play By Ears