Po poslední aktualizaci licenčních podmínek pro uživatele WhatsApp rozhořčil spoustu svých uživatelů tím, že bude sdílet personal data s Facebookem (a nedělejme, že to nikdy neudělal, ne že ne). Nemálo lidí si klade otázku, zda-li na WhatsAppu zůstávat nebo jej opustit, přestože se stal jejich hlavním komunikačním kanálem (podobně jako Messenger u spousty jiných). WhatsApp byl považován za velmi důvěryhodnou a bezpečnou chatovací aplikaci s používáním end-to-end encryption (koncové šifrování), ale jsou zde i jiné, které v éteru jsou (a byly ještě před WhatsAppem). A konec konců, přejít z Messengeru na WhatsApp po roce 2014 bylo jako přejít z bláta do louže. Obojí pod Facebookem a jeho drobnohledem.

Zdroj: Pixabay.com

 


 

Má smysl WhatsApp vypínat?

 

Osobně bych na tuto otázku odpověděl: ne, nemá. Pokud současně s WhatsAppem nepřestanete používat Facebook a vše ostatní, co spadá pod hlavičku tohoto digi-giganta (jako ještě Messenger a Instagram). Sám se k problematice stavím následujícím způsobem: pro mnoho mých přátel je pohodlnější komunikovat přes Messenger nebo WhatsApp, kvůli nim tyto aplikace konec konců používám. Ale svým způsobem rozlišuji zprávy na ty "bezpečné", tedy ty, které mohu posílat přes WhatsApp (nebo Messenger) a na ty "citlivé", které pošlu raději přes důvěryhodnější komunikátor. Tady nabízím pár z nich.

 

Na druhou stranu, pokud chcete WhatsApp opustit, musíte opustit celou loď Facebooku a svůj přechod dát vědět ostatním a doufat, že se přizpůsobí (a nějakou tu náhradu za Messenger nebo WhatsApp si stáhnout na komunikaci s Vámi). A kdyby ne, tak pořád tu máme alternativu v podobě mobilního operátora a SMS zpráv nebo e-mailové komunikace. Já jsem se třeba jednou už pokusil z Facebooku zdrhnout, ale nevyšlo to právě kvůli neochotě mého okolí přejít na jiný komunikační kanál (kdybyste chtěli, můžu o tom napsat nějaký ten článek).


Signal jako solidní alternativa

 

Signal se stal první volbou, po které spousta lidí sáhla, při opuštění WhatsAppu, ale zároveň používá kvalitnější E2E šifrování, než WhatsApp či jiné komunikátory. Proto si myslím, že Signal je první (a i nejlepší volbou), po které byste měli sáhnout, pokud toužíte po opravdu kvalitním E2E šifrování. Na Signalu fungují různí novináři, aktivisté nebo dokonce křesťané (v zemích, kde je křesťanství zakázáno) a další jedinci, kteří nechtějí, aby byla jejich aktivita odhalena. Jako identifikátor slouží telefonní číslo (jako alternativa telefonního čísla slouží e-mailová adresa). Signal bych doporučil opravdu pro velmi citlivou komunikaci.

 

Zdroj: Google Play Store

Co do funkčnosti, tak Signal nabízí standard, na který jsme si zvykli u Messengeru i WhatsAppu, tedy kromě klasického chatu i videochat, voicechat, hlasové zprávy, sdílení fotografií, souborů, kontaktů i gifů. Dokonce i vlastní upozornění nebo funkci mizení zprávy. Jenom upozorňuji, že funkce nejsou ještě dokonalé a lidé příchozí z WhatsAppu a Messengeru tímto mohou být trochu zaskočeni, zato pro nás, kdo používáme Signal delší dobu a byli jsme zvyklí pouze na chat a voicechat, jsou tyto funkce příjemným zpestřením.

 

Stejně jako WhatsApp i Signal nabízí aplikace na mobilní telefony a tablety se systémy Android a iOS, ale také desktopovou aplikaci Windows. Navíc poskytuje zámek konverzace jako dvoufázové ověření - I. fáze je přihlášení do mobilu a II. fáze je zadání pin kódu pro odemknutí komunikace. A po poslední aktualizaci můžete v Signalu vytvářet i komunikační skupiny automaticky z hlavní obrazovky (ne rozesláním hromadné zprávy) nebo si vytvářet poznámky pro sebe.

 

Signal je provozován americkou neziskovkou Signal Foundation a veškerý software z dílny této neziskovky je open-source, díky tomu se řadí mezi tzv. svobodný software.

 

Viber je skvělá náhrada...

 

...Messengeru i WhatsAppu, ale musel by na něm být každý. Tento japonský komunikátor firmy Rakuten, Inc. je skvělý pro každodenní komunikaci a oproti Signalu je pohodlný a nabízí mnoho funkcí. A funkce jako vytváření skupin nebo osobní poznámky umí Viber už dlouho. Kromě toho fungují na Viberu komunikační kanály a komunity. Např. skrze kanál Viber Czech Republic dostáváte různé upozornění na novinky nebo se můžete zapojit do různých anket, které slouží jako zpětná vazba provozovateli nebo v současné chvíli pověřená pracovnice posílá aktuální informace ohledně koronavirové epidemii na kanále Spolu proti koronaviru MZČR.

 

Zdroj: Google Play Store

Funkcionalitou se s přehledem vyrovná Messengeru i WhatsAppu a to včetně intuitivním UI, který zvládnou i členové rodiny s menší schopností digitální gramotnosti. Aplikaci bych se nebál nazvat jako univerzálním společníkem pro komunikaci s rodinou, který nešmíruje. Co se bezpečného chování týče, aplikace umožňuje i nastavení funkce důvěryhodného kontaktu.

 

Na druhou stranu si myslím, že pokulhává záloha dat do cloudu (pokud si ji zapnete). Je sice hezké, že si můžete zprávy zálohovat na svůj Google Drive, ale to potom postrádá smysl celá myšlenka E2E šifrování, protože dochází k zálohování již rozšifrovaných dat, tedy těch Vámi přečtených, ke kterým má Google přístup (už z principu uživatelských podmínek).

 

Telegram má své velké "ale..."

 

Podle počtu stažení na Google Play Store patří Telegram k nejstahovanější aplikaci svého druhu (když pomineme Messenger a WhatsApp) a svého času byl opravu špičkou ve svém oboru. Proč svého času? Vývojářská firma Telegram Messenger LLP přidala do šifrování zpráv vlastní invenci, což šifrování činí prolomitelné a to není zrovna příjemná zpráva (ale třeba Islámský stát se toho nebál). Telegram bych přirovnal jako takového slabšího Ruského bráchu Signalu. Češtinu do UI aplikace neseženete (a v nastavení je tak jako tak málo jazyků na výběr, takže pro nás Evropany asi default English asi i zůstane) a na přechod z Messengeru či WhatsAppu to opravdu není moc dobrá volba. Navíc zprávy se ukládájí na cloud firmy - zprávy se ukládají, jo, na server, jo, a v cloudu, jo. Asi nejslabší řešení, které já třeba v telefonu mám jenom proto, že to používá pár mých přítel, kteří chtějí být hrozně #facebookfree.

 

Zdroj: Google Play Store

 

Threema je technologicky nejlepší, ale nikdo ji nepoužívá

 

Na závěr bych rád představil opravdu skvělý nástroj pro zašifrovanou komunikaci: Threema. Na rozdíl od ostatních má firma vše vlastní - vlastní softwarová platforma (ačkoliv běží na androidu), vlastní servery (žádný cloud) a firma navíc sídlí ve Švýcarsku (z této zemičky třeba máme i ProtonMail), což, řekl bych, je jakousi značkou zaručující opravdovou kvalitu. Threema také poskytuje "messengerovský" standard a dokonce i anonymní režim. Nevýhodou Treemy je, že v Česku je opravdu málo používaná a myslím si, že je to celkem škoda, protože zrovna tato aplikace za 80,- KČ (které zaplatíte na Google Play Store) umí docela hodně muziky (co se oblasti zabezpečení týče). Zároveň aplikace nabízí extra software pro firemní komunikaci.

 

Zdroj: Google Play Store

Threemu používají především Švýcaři, kteří jsou už nějak přirozeně háklivější na své digitální soukromí. Kromě toho Threema poskytuje své služby např. švýcarské státní správě nebo gigantům jako firmě Bosh, skupině KBC nebo managementu firmy Rossmann.

 

Co dalšího bychom tu měli?

 

A pak další alternativou tu jsou platformy, které nejsou moc známé a zároveň asi málokoho donutíte je používat, protože prostě proč?

 

Společnost Wickr zajišťuje šifrovanou komunikaci pro různé společnosti a jejich služeb využívají zvláště contractorské firmy. Pro civilní sektor tady je v podobě Wickr Me.

 

A na úplný závěr bych doporučil ještě firmu Wire, která cílí zvláště na firemní komunikační segment, ale zároveň má platformu pro osobní použití zdarma Wire Personal. Jedno plus tady ještě je v tom, že se celá služba řídí euro-unijním nařízením GDPR.

 

Jakou alternativu za WhatsApp si zvolíte?